top of page

היכרות ראשונית עם שוק ההון - מידע למשקיע

רוצים לדבר איתנו?
זה המקום להשאיר פרטים ומומחה מטעמנו יחזור אליכם! 
(אפשר גם בטלפון 072-2112225)
 

למה אנו צריכים בכלל את שוק ההון?

שוק ההון פועל ומשרת שני אינטרסים עיקריים, מצד אחד המוכרים או המנפיקים, הם החברות אשר נעזרים בשוק ההון על מנת לגייס כסף ובכך ליצור מימון זול יותר לטובת הרחבת פעילות. הגיוס נעשה באמצעות הנפקת מניות - הבעלים מוותר על חלק מהשליטה בחברתו תמורת תשלום כספי (לעיתים משמש גם לצורך הלוואה לעסק וזאת כדי להרחיב את הפעילות). דרך נוספת למימון בו נעזרים המוכרים/ המנפיקים היא באמצעות הנפקת אגרות חוב (אג"ח), זוהי למעשה לקיחת הלוואה מן המשקיעים - תמורת ריבית. 

 

מצד שני קיימים הקונים - הציבור, הקונים יכולים להיות אנשים פרטיים ויכולים להיות גם גופים מוסדיים אשר תפקידם לנהל כספם של אנשים פרטיים. לשם פשטות נסביר מדוע אנשים פרטיים צריכים את שוק ההון?

"אנו רוכשים ניירות ערך על מנת להגדיל את הערך של כספנו, מתוך חשיבה שהכסף שהשקענו יצור לנו הכנסה/ רווח".

סוכן ביטוח כפר סבא
למעשה כשאדם פונה לשוק ההון הוא מצפה להגדיל את סכום הכסף אותו השקיע, כנגד הוא מוותר על שני דברים:

הראשון - וודאות, אותו אדם אשר רוכש נייר ערך, אינו בטוח ב-100% כי יקבל את מלוא כספו חזרה בתוספת מסויימת, יתכן וכלל לא ירוויח או אפילו יפסיד. אובדן הוודאות נקרא גם "הסיכון". תמורת אותו סיכון אנו מבקשים את הפיצוי מאותו מנפיק נייר ערך. דוגמה טובה הינה בשוק האג"ח, כאמור אג"ח הינה הלוואה לכל דבר ועניין, ההלוואה יכולה להינתן לממשלה לטובת מימון פעולותיה השוטפות ויכולה להינתן לחברה ציבורית אשר מבקשת להרחיב את הפעילות וזאת כדי להגדיל את רווחיותה. הסיכון ברכישת האג"ח הוא באי יכולת החזר ההלוואה. אם הסיכון במתן הלוואה לממשלה הינו קטן, נבקש תמורתו ריבית נמוכה. אם הסיכון במתן הלוואה לגוף מסחרי הינו גדול, נבקש פיצוי הולם באמצעות ריבית גבוהה יותר.

 

השני - נזילות, כשאנו מבקשים לרכוש נייר ערך, אנו מאבדים באותו הרגע את הנזילות לכספנו, משמעות הדבר שלא נוכל למשוך את הכסף אלא לשם הנזלתו, נצטרך קודם לבצע פעולת מכירה של אותו נייר ערך. נציין בנקודה זו כי בתקופות מסויימות שוויו של אותו נייר במערכת המסחר שונה מן המחיר בו השווי אשר שילמנו או אליו אנו רוצים להגיע, במקרים אלו יתכן ונבקש לדחות את המימוש/ ההנזלה. בכך למעשה ניתן להגיד כי כספנו אינו נזיל מיידית.  תמורת העדר הנזילות נבקש גם כן פיצוי באמצעות תשואה/ רווח.

היכרות עם שוק ההון מושגים ומידע

מהם חלופות ההשקעה הקיימות?

כעת משהבנו איך פועל שוק ההון, נוכל לקבל החלטה מושכלת כיצד לנהל את כספנו, החלופות הקיימות הם פונקציה של כמה גורמים: סך הסכום המושקע, משך ההשקעה/חיסכון, העדפות סיכון, ייעוד החיסכון ועוד רבים אחרים. אנו ממליצים לשבת עם איש מקצוע על מנת לקבל החלטה נבונה באשר לדרך הניהול או החיסכון.

סוכן ביטוח כפר סבא++
 

לשם הבנה נסקור בקצרה את חלופות ההשקעה הנפוצות:

רכישה ישירה של ני"ע ומכשירים פיננסים באמצעות חברי הבורסה. בחלופה זו, עיקר הפעילות מתבצעת תחת הפלטפורמה הבנקאית, כלומר תחת חבר הבורסה של הבנק. ברוב המקרים מדובר באותו בנק בו מנוהל חשבון העו"ש. בדרך זו יועץ ההשקעות שבבנק "יסייע" בקבלת החלטה בכל הנוגע לאיזה אפיק לבחור, באם באמצעות רכישת מכשירים פיננסים כמו קרן נאמנות ותעודת סל או  באופן ישיר ברכישת מניה או אגרת חוב. שימו לב! לא מדובר בניהול השקעות של אותו יועץ, אלא ניהול שלכם בהסתייעות אותו יועץ אשר מופקד על מאות ואפילו אלפי לקוחות.

 

ניהול תיק השקעות באמצעות מנהל השקעות. בחלופה זו, מנהל השקעות יבצע פעולות בשוק ההון בשם הלקוח, כלומר יקנה וימכור ניירות ערך. המשקיע בחלופה זו ללא ניסיון וידע בשוק ההון, מענק ת לאותו מנהל השקעות יפוי כוח לביצוע פעולות בשמו לאחר שיתווה מדיניות השקעה שתיהיה תואמת לרמת הסיכון אותה מבקש. תמורת הניהול יגבה מנהל השקעות דמי ניהול. צורת ניהול זו יעילה בניהול תיק השקעות בסכומים גבוהים (כ-300,000 ש"ח ומעלה), זאת כדי להגיע לפיזור יעיל של ההשקעה.

 

בתכנית חסכון בחברת ביטוח, החוסך משקיע את כספו בתכנית חסכון/ השקעה, למעשה יכול למשוך כמו ביתר החלופות את כספו בצורה מהירה (תוך מס' ימים). בחלופה זו ניתן לחסוך עלויות רבות בדמי משמרת, בעמלות קניה ומכירה. בחלופה זו היתרון החשוב יותר, הוא בכך שמנהל ההשקעות של התכנית מנהל את הכסף ובכך חוסך מאיתנו את ההתעסקות בביצוע פעולות אשר אין לחוסך ידע באם נכונות ובאם נכון וראוי לבצעם.  סוכן ביטוח כפר סבא
 

bottom of page